Doma v klídku po získání vědomostí od kamaráda jak na to, rozpůlil ono záhadné ovoce a první uviděl semínka....blesklo hlavou, co kdyby šla zasadit a tak mezi ochutnáváním, odebral pár semínek a rozložil na vatu. Kiwi bylo chutné a semínka na vatě po nějakém dnu vyklíčila snad všechna...
Přesadil je do sadbovače a vyrostly malé rostlinky, další přesazení do květináčků a rostlinky narostly asi do velikosti 10 cm a tvarem připomínaly kopřivu. Na podzim lístečky opadaly a zbylo jen holé cosi.
Na jaře holé cosi začalo rašit a vyrůstat lístečky a šlahouny, které vyrostly asi do 2 metrů. Na podzim zase opadaly a dalším rokem na jaře už šly rostlinky do půdy. Celkem se zredukovalo počet rostlinek na 7. Nebylo tolika místa, kam je zasadit. A hlavně tomu tenkrát nikdo nevěřil, že by to mohlo být k užitku, jen rostly několika metrové šlahouny s hezkými listy a nic víc.
Teprve asi po 10-ti 12-ti letech se objevily první květy a narostlo asi 10 plodů....slavili jsme úspěch. :-)) :-)) :-))
Rostlina se pne na střechu a sluníčko ji dodává potřebnou energii. Vydrží mrazy bez problémů, prvních pár let byly chráněny, jeden rok se to nějak nestihlo a od té doby se ničím nechrání a přežily velké mrazy co za těch asi 15 let nechránění panovaly.
Kvetoucí nádherně omamně voní, a plody se trhají v období dušiček a nechávají dozrát ve sklepě, kolem vánoc jsou nejchutnější a při vyšší úrodě sou chutné i když malinko seschlé ještě na velikonoce.
Letošní první utržené plody, velikosti 6cm na výšku a cca 5 cm na šířku, obvod 13 - 14 cm, prostě velikost jako v obchodě.
troška dekorace neuškodí :-)
Takže tolik něco málo o našem kiwi z jižní Moravy.
A teď něco z všeobecných informacích o kiwi - Actinidii chinensis.....což je ta naše
Název actinidie je od řeckého Actis – paprsek, paprskovitě uspořádané rozeklané blizny květů, jednak paprskovitého růstu dlouhých tenkých výhonů, ale i brilantní zářivosti trichomů listů a výhonků velkoplodé Chinensis.
Původ názvu kiwi je dnes již všeobecně známý – odrůda chinensis je svými drobnými hnědozrzavými chloupky podobná nelétavému ptáku kiwi.
Jen málokteré ovoce obsahuje tolik vitamínu C jako kiwi. Obsahem až 1 miligram vitamínu C v 1 gramu kiwi pokrývá konzumace jednoho kusu kiwi příjem denní dávky. Díky vitamínu C, i v kombinaci s hořčíkem, podporuje kiwi látkovou výměnu, zpevňuje cévy a žíly, posiluje imunitní systém a zlepšuje vidění. Je známo, že vitamín C je důležitý antioxidant, který pomáhá zvládat stresy, zvyšuje schopnost soustředit se a podporuje tvorbu hormonů pro dobrou náladu. Dále konzumace kiwi přispívá ke zdravé funkci srdce a svalů, k růstu kostí, pomáhá při krvácení z dásní, parodontóze. Hlavně v zimních měsících je kiwi výbornou prevencí chřipek, nachlazení a rýmy. Je to i významný zdroj energie pro sportovce, kterým také pomůže například při namožení vaziv nebo podvrtnutém kotníku, protože díky vysokému obsahu vitaminu C zpevňuje vaziva.
Obsah draslíku je mírně nižší než u banánu. Kiwi také obsahuje vitamín E s rovněž mimo jiné antioxidačními účinky.
A proto od té doby co si dáváme naše dobroučké sladké kiwáčky nejsme nemocní. Jo a pěstuje se bez jakýchkoliv zásah, kromě sestříhání...jinak žádnou péči nevyžaduje.